• Vnímavý jarmok
     • Vnímavý jarmok

     • Krásna myšlienka Vnímavého jarmoku sa podarila!

      Prvýkrát sme na našej škole zorganizovali aktivitu s názvom Vnímavý jarmok a môžeme smelo povedať, že určite nie poslednýkrát.

      Vnímavý jarmok vznikol ako myšlienka projektu Vnímavej školy, ktorou sme od roku 2018. V tomto projekte máme skvelého partnera - Vnímavú firmu, ktorou je firma  Adient. Vďaka firme Adient sme mohli nakúpiť materiál na výrobu krásnych výrobkov, ktoré sme v čase od 1. - 10. decembra 2021  cez výdajné okienko predávali. Výrobky počas mesiaca október a november vyrobili pani vychovávateľky a deti z ŠKD, za čo im patrí  veľká vďaka.

      Štedrosť všetkých kupujúcich sa ukázala na bohatej sume - 1735 €, ktorú sme odovzdali Emmke Ďurinovej. Peniažky Emmke veľmi pomôžu a budú použité na intenzívne rehabilitácie.

      Všetkým, ktorí ste si zakúpili naše výrobky, a tak podporili krásnu vnímavú myšlienku, zo srdca ĎAKUJEME!

    • Okienko pre rodičov
     • Okienko pre rodičov

     • Vážení rodičia, blíži sa vianočný čas, dlhšie obdobie stávite so svojimi deťmi celé dni. Ponúkame Vám inšpiráciu na posilnenie pohody a príjemnú komunikáciu so svojimi ratolesťami.

      Niekedy stačia drobné zmeny v našej komunikácii a vzťahy okolo nás sa dokážu výrazne zlepšiť. Čo dokáže pomôcť vzťahom s deťmi?

      Naše deti sú často naše najlepšie zrkadlá. Veľmi rady nás v mnohých veciach napodobňujú. A nie je to iné ani v oblasti komunikácie. Odborníci tvrdia, že mnoho problémov sa vyrieši  a veľa vzťahov medzi rodičmi a deťmi sa zlepší vďaka zmenenej komunikácii a zmenenému prístupu. Najlepšie zo všetkého je vymeniť negatívny, kritický a hrozivý tón v reči za empatický, povzbudzujúci a láskavý. Budete príjemne prekvapení, koľko vecí sa vďaka tomu môže vyriešiť. Pomôcť vám v tomto môže aj niekoľko nasledujúcich prístupov, ktoré môžete použiť pri komunikácii s dieťmi.

       

      1 | Príkazy hovorte potichu alebo šepkajte

      Keď dieťa nerobí presne to, čo si práve predstavujete, často  príkaz alebo zákaz zakričíte. Keď zvýšený hlas používate často, dieťa prestáva reagovať. Skúste mu vetu zašepkať.  V kombinácii s jemným dotykom a očným kontaktom šepkanie predstavuje efektívny spôsob, vďaka ktorému deti urobia to, čo práve potrebujete.

       

      2 | Umnožnite deťom si vyberať z viacerých možností

      Niekedy svojmu dieťaťu aj trikrát za sebou niečo prikážete a aj tak to neurobí.  Zmeňte príkaz na rafinovanú voľbu. Väčšina detí zareaguje a niektorú z možností si vyberie. Ak máte problémy s deťmi ráno, nastavte si čas tak, aby mali možnosť výberu. Môžete použiť vetu: „Chcete odísť teraz alebo o 10 minút?“ Deti majú rady moc v rukách a určite si vyberú jednu z možností a budú sa ju snažiť aj splniť.

       

      3 | Častejšie používajte slovo PROSÍM

      Dieťaťu môžete niečo prikázať alebo ho o to isté môžete poprosiť. Jediné slovíčko PROSÍM tak môže negatívne vnímanú komunikáciu zmeniť na pozitívnu. Pri prosbe je vždy väčšia šanca, že dieťa úlohu splní skôr ako v opačnom prípade.

       

      4 | Začnite vytvárať narodeninové (vianočné) zoznamy

      Veľa nepríjemností vzniká aj pri nakupovaní v obchodoch, keď deti chcú, aby im rodičia kúpili nejakú hračku alebo sladkosti. K tomu, aby ste sa vyhli nepríjemnostiam, vám môže pomôcť nasledujúca veta: „Teraz nie je vhodný čas, aby som ti to kúpil(a). Mám ti túto hračku zapísať do tvojho narodeninového (vianočného) zoznamu?“ Keď prídete domov z obchodu, tak spomínanú vec do zoznamu skutočne aj napíšte. Takto sa dieťa naučí na určité veci čakať a často sa stáva, že po určitom čase položky v zozname vymení za iné.

       

      5 | Dovoľte deťom plakať

      Často, a to hlavne na verejnosti, rodičia zakazujú svojim deťom plakať. Plač je však prirodzenou súčasťou života a vďaka plaču sa veľa vecí aj vyrieši. Namiesto zákazu, môžete dieťaťu povedať napríklad nasledujúcu vetu: „Je v poriadku, že sa cítiš smutná. Som tu pri tebe. Viem, že môžeme nájsť spôsob, ako sa dá tvoj smútok prekonať.“

       

      6 | Doprajte si čas na upokojenie

      Niekedy sú práve rodičia takí rozčúlení, že potrebujú čas na to, aby sa upokojili a premysleli si ďalšie výchovné postupy. Môžete deťom povedať: „Nič mi dve minúty nehovor, nechaj ma osamote, potrebujem si niečo premyslieť.“ Sadnite si, premýšľajte alebo len oddychujte. Nie je na tom nič zlé, keď vás deti vidia premýšľať a keď vedia, že nemusíte hneď zareagovať a že máte čas na rozmyslenie. Keď sa všetko toto naučia od vás, určite to neskôr aj v ich živote využijú.

       

      7 | Dávajte deťom najavo bezpodmienenčnú lásku

      Správny rodič by mal svoje dieťa milovať bez ohľadu na to, čo práve robí, ako sa správa alebo aké má známky v škole. Dnes sa mnoho rodičov sústreďuje viac na výkon dieťaťa ako na dieťa samotné. A pripisujeme mu hodnotu v závislosti od výkonu, aký podáva. To prináša do života deťom mnoho frustrácie a nezdravé sebahodnotenie. Zvykli sme si trestať deti, ak nenapĺňajú naše očakávania v správaní alebo podávaní výsledkov v škole. Naučili sme sa trestať nielen fyzicky, ale i odopieraním lásky. Toto je veľmi negatívny prístup. Rodičia by nikdy  za zlyhania nemali trestať svoje deti odopieraním rodičovskej lásky. Vhodné je použiť napríklad túto vetu: „Mám ťa veľmi rada, ale nepáči sa mi, že vyrušuješ na vyučovaní a učitelia sa na teba sťažujú.“

       

      8 | Pomáhajte deťom identifikovať vlastné emócie

      Často sa pýtajte detí, ako sa cítia. Môžete použiť vetu: „Vidím, že si rozrušený. Čo teraz cítiš?“ Pomáhať deťom identifikovať ich emócie a aj sa o nich rozprávať,   predstavuje  dôležitý prvok pozitívneho rodičovstva. Keď sa deti cítia pohodlne, rozumejú svojim emóciám a majú vytvorený priestor na komunikáciu o nich, väčšinou sa aj prijateľnejšie správajú.

       

      9 | Vyjadrujte deťom svoju podporu

      Deti mávajú aj svoje náročné dni. Ak majú vykonať náročné úlohy, rodič by to nemal urobiť za nich, ale povedať im: „Vidím, aké to máš dnes ťažké, ale verím ti, že to prekonáš. Som tu preto, aby som ťa podporil(a) a v prípade potreby ti aj pomohol (pomohla).“ Úlohou rodičov je nastaviť svoje deti na úspech i na to, aby sa v budúcnosti vedeli o seba postarať, aby vedeli samy riešiť svoje problémy  a mali istotu, že to všetko zvládnu. Keď rodičia sústavne svoje deti nezachraňujú, ale viac ich k samostatnosti motivujú, budujú v nich sebaúctu a vnútornú motiváciu.

       

      10 | Povedzte svojim deťom  o vašich strachoch

      Deti majú často pocit, že sú dosť staré, dostatočne silné, dostatočne veľké a dostatočne schopné na to, aby robili veľké veci. Nevadí im  rýchla  jazda na bicykli, lezenie na vysoké ohrady alebo po stromoch. No rodičia často nie sú pripravení na to, aby  nechali deti dostatočne riskovať. Je to samozrejmé, cítia zodpovednosť i strach.  Povedzte o vašom strachu  vašim deťom. Väčšinou ho potom berú na vedomie  a viac si premyslia, čo urobia a čo neurobia.

       

      11 | Naučte deti rešpektovať iných

      Rešpekt voči ostatným je dôležitá osobnostná črta, ktorú by malo vaše dieťa získať čo najskôr. Od malička je dôležité učiť deti rešpektovať iných. Vždy im vysvetľujte rozdiel medzi správnym a nesprávnym konaním. Rešpekt je tiež uznanie niekoho za to, čo dokáže a ukázanie, aké dôležité sú tieto kvality v živote každého človeka. Naučiť deti rešpektovať ostatných a rovnako si vyžadovať rešpekt od druhých, je skvelý spôsob ako im pomôcť rásť a formovať ich do skvelých osobností. Ideálne je, keď sa môžu priamo od rodičov učiť, ako je potrebné rešpektovať iných ľudí, pretože rodič je často ten najväčší vzor. Keď sa postupne naučia rešpektovať iných, budú rešpektovať aj vás.

       

      12 | Uvedomte si, že deti sa vyjadrujú nielen rečou

      Deti okrem rozhovorov môžu vyjadrovať svoje pocity aj prostredníctvom umeleckých aktivít, z ktorých sa môžu rodičia veľa dozvedieť. Ak vaše deti milujú kreslenie, maľovanie, písanie či inú  kreatívnu tvorbu, povzbudzujte ich, aby to robili častejšie. Nájdite si pravidelne čas, aby ste si prezerali ich umeleckú tvorbu, aby ste získali predstavu o tom, čo sa deje v ich mysli. Obyčajný obrázok vám veľa napovie o tom, čo si dieťa myslí o rodine a ako sa v nej cíti.

       

     • Predstavujeme ďalšiu dokončenú učebňu - školské dielne

     • Začiatkom decembra sme dokončili revitalizáciu tak potrebných školských dielní. Naši žiaci manuálne zruční sa môžu v plnej miere realizovať a tí menej zruční  sa niečomu priučiť a zručnosti získať. Ak doma nájdete nejaké náradie, ktoré už nepoužívate a je použiteľné, radi príjmeme.

     • Naše nové pódium

     • Oddychová zóna v našej škole bola začiatkom decembra dokončená postavením krásneho pódia, ktoré vďaka nášmu rodičovi vyrástlo k nášmu veľkému potešeniu.

      Úprimne a s láskou ďakujeme a tešíme sa na slávnostné otvorenie oddychovej zóny, kde poďakujeme všetkým rodičom, ktorí nám pomohli v tomto školskom roku pri zveľadení školy. Termín oznámime hneď, ako  to bude možné a dovolí nám to pandemická situácia.

     • Vnímavý jarmok je v plnom prúde!

     • Prinášame krátku správu pre všetkých, ktorí chcú ešte navštíviť náš Vnímavý jarmok, že sa na Vás tešíme!

      Veeeeeeľmi veľa výrobkov ste si už kúpili, za čo veľmi pekne ĎAKUJEME!!!

      Chceme Vám však oznámiť, že isto ešte môžete prísť, lebo máme v ponuke ešte krásne zástery, sviečky, keramiku, anjelikov, medovníčky. Zajtra pribudne ešte 8 balíkov oblátok a v pondelok 20 balíkov trubičiek.

      Všetky vyzbierané peniažky idú na dobrú vec. Preto Vám chceme poďakovať za každý jeden zakúpený výrobok a za Vaše štedré srdcia.

     • Zdobenie stromčeka na Štúrovom námestí

     • Ak sa chystáte v najbližšie dni do mesta, tak si môžete pozrieť krásne vyzdobené stromčeky.

      Určite Vám odporúčame zamerať svoju pozornosť na tento nádherný stromček, ktorý dnes pani vychovávateľky s našimi deťmi z ŠKD ozdobili. Ozdoby vyrobili naše šikovné pani vychovávateľky a zavesili ich tam s našimi šikovnými deťmi.

      Môžete si pozrieť aj reportáž, ktorú dnes natáčala RTVS a odvysiela ju dňa 10.12.2021 v Správach bez kravaty.

     • ĎAKUJEME :)

     • Zo srdca ďakujeme všetkým, ktorí sa zapojili do tohtoročnej zbierky Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok!

      Spoločne sme vytvorili 53 krabíc plných lásky, ktoré potešia babky a dedkov v zariadeniach pre seniorov v Trenčíne.

   • Kontakty

    • Základná škola Na dolinách 27, 911 05 Trenčín
    • tajomnik@zsdoltn.edu.sk
    • +421 902 911 084 - riaditeľka školy +421 903 482 830 - zástupkyňa školy +421 32 6523480 - tajomníčka školy +421 903 482 831 +421 911 041 797 - ekonómka školy +421 911 046 635 - vedúca jedálne
    • Na dolinách 27, 911 05 Trenčín Slovakia
    • 036125971
  • Fotogaléria

    zatiaľ žiadne údaje