Inklúzia vo výchovno-vzdelávacích procesoch ZŠ Na dolinách v Trenčíne

Naša škola sa zapojila do výzvy na predkladanie žiadostí o nenávratný finančný príspevok, ktorý napomôže vytvoriť lepšie podmienky pre poskytovanie kvalitného vzdelávania pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.

Riešenie aktuálnych problémov vzdelávania formou integrácie a inklúzie nie je možné bez pedagogických a odborných zamestnancov, ktorí sú neoddeliteľnou, až nutnou súčasťou procesu na uspokojovanie individuálnych potrieb každého dieťaťa v rámci edukácie a výchovy. Cieľom projektu, ktorý je výsledkom úsilia našich kolegov, je vytvorenie optimálnych podmienok pre každého žiaka základnej školy. Nastavenie takých podmienok v procese vzdelávania, ktoré umožnia nasýtenie sociálnych, výchovných, emocionálnych, resp. individuálnych potrieb žiakov zapojených do projektu. Tým chceme prispieť k rozširovaniu vplyvu inklúzie, dosahovaniu rovnakého prístupu ku kvalitnému vzdelávaniu pre všetkých a zlepšovaniu výsledkov a kompetencií žiakov.

Naši novo-prijatí odborní a pedagogickí zamestnanci – psychológ, špeciálny pedagóg a traja asistenti učiteľa sa budú venovať adaptácii žiakov, podpore prekonávania ich individuálnych bariér, mentoringu, diagnostike, poradenstvu a systematickej práci so žiakmi, ktorí sú cieľovou skupinou projektu.

Realizáciou tohto projektu, ktorý sa realizuje aj vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Ľudské zdroje, možno očakávať:

Zvýšenie matematických a prírodovedných znalostí detí a žiakov, najmä u žiakov so ŠVVP a detí ohrozených školských neúspechom.

Zvýšenie miery uplatňovania modelu inkluzívneho vzdelávania v našej základnej škole.

Pozitívne zmeny v študijných výsledkoch žiakov ohrozených školských neúspechom.

Lepšie podmienky vzdelávania s dôrazom na uplatňovanie rovnakého prístupu ku vzdelaniu.

Lepšia triedna klíma ako napr. rovesnícke vzťahy, eliminácia agresivity, rozvoj prosociálneho správania a empatie.

Prehĺbenie poznatkov učiteľov o individuálnom prístupe k žiakom so ŠVVP.

Dĺžka trvania projektu je 36 mesiacov. Naša škola získa v uvedenom období na mzdy novo-prijatých odborných a pedagogických zamestnancov celkovo 155 610,00 €, ktoré získa zo zdrojov EÚ, resp. Európskeho sociálneho fondu a štátneho rozpočtu. Spoluúčasť školy za celé obdobie trvania projektu bude predstavovať čiastku 8.190,00 eur.